Warning: Declaration of JParameter::loadSetupFile($path) should be compatible with JRegistry::loadSetupFile() in /libraries/joomla/html/parameter.php on line 388

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/joomla/application/application.php on line 481
Twierdza.org - Forum :: Topic: Baza Lotnicza Małaszewicze 1936 - 1952 (3/8)

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /modules/mod_menu/helper.php on line 85

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /libraries/kunena/menu/helper.php on line 84

Warning: preg_replace_callback(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 18 in /components/com_kunena/views/common/view.html.php on line 309

Warning: Attempt to modify property 'Array' of non-object in /libraries/joomla/registry/registry.php on line 342

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /libraries/kunena/external/nbbc/nbbc.php on line 214

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /libraries/kunena/external/nbbc/nbbc.php on line 226

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /libraries/kunena/external/nbbc/nbbc.php on line 230
Historia z twierdzą w tle. Ślady wydarzeń historycznych, komentarze, ciekawostki oraz to co nie wyjaśnione - zagadki i tajemnice...

TOPIC: Baza Lotnicza Małaszewicze 1936 - 1952

Odp: Baza Lotnicza Małaszewicze 1936 - 1952 12 years 8 months ago #1257

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
:) Mariusz całkiem niezła robota co prawda popełniłeś błąd z pkt.nr.9 bo inaczej to zaznaczyłeś na arch.zdjęciu lotniczym i inaczej na zdjęciu sat. tego ze zdjęcia lotniczego pkt. nr.9 nie mogłeś sfotografować bo tern zakładu albo co najmniej ogrodzenie. Ale i tak należy ci się pochwała. A tak nawiasem mówiąc strasznie wszystko to pozarastało
The administrator has disabled public write access.

Odp: Baza Lotnicza Małaszewicze 1936 - 1952 12 years 8 months ago #1259

  • Mariusz
  • Mariusz's Avatar
  • OFFLINE
  • Specjalista
  • Posts: 86
  • Thank you received: 23
  • Karma: 3
aloszak wrote:
otejestzMaaszewicz.jpg
Na jednym z forum znalazłem takie oto foto z hangarem i podpisem
.2011-08-0110-12-38.png

W Brześciu nie było chyba żadnego lotniska, a podpisy pod zdjęciami "Brest Litowsk" w większości wypadków nie odnoszą się do konkretnego miejsca, a terenu działań wojennych.
Patrząc na wybite szyby w hangarze jest to ten sam.
Last Edit: 12 years 8 months ago by Mariusz.
The administrator has disabled public write access.

Odp: Baza Lotnicza Małaszewicze 1936 - 1952 12 years 8 months ago #1260

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
Brześć to Lotnisko Adamkowo, ale z tego co wiem tam nie było hangarów. A tak jak wcześniej już pisałem wiele zdjęć jest mylnie podpisanych. Np. mam zdjęcia podczas rozbiórki hangaru z podpisem Terespol.
The administrator has disabled public write access.

Odp: Baza Lotnicza Małaszewicze 1936 - 1952 12 years 8 months ago #1261

  • Lvpvs
  • Lvpvs's Avatar
  • OFFLINE
  • Specjalista
  • Posts: 51
  • Karma: 0
Zdjęcia usunięte, wątpliwości rozwiane.
Last Edit: 12 years 8 months ago by Lvpvs.
The administrator has disabled public write access.

Odp: Baza Lotnicza Małaszewicze 1936 - 1952 12 years 8 months ago #1265

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
Lvpvs w takim razie wychodzi na to, że miałeś rację a ja znalazłem mylnie podpisaną fotkę sugerując się podobnym układem, chodź przyznam się, że sam nie do końca byłem przekonany bo trochę wydały mi się za duże te zbiorniki. A więc aby nie zaśmiecać wywalam błędne fotki.
The administrator has disabled public write access.

Odp: Baza Lotnicza Małaszewicze 1936 - 1952 12 years 8 months ago #1292

  • Lvpvs
  • Lvpvs's Avatar
  • OFFLINE
  • Specjalista
  • Posts: 51
  • Karma: 0
Dokopałem się ostatnio do kilku wzmianek o jednostkach tymczasowo funkcjonujących na lotnisku a
całość materiałów ze żródeł niemieckich jest pod hasłem Flugplatz Terespol. Od momentu podawania namiarów na lotnisko występuje nazwa Terespol, można je znaleźć na stronie odkrywcy. Być może wiąże się to z tym że lotnisko było tajne a wywiad do momentu wybuchu wojny zdążył wykryć tyle że znajdowało się ono w pobliżu Terespola.
The administrator has disabled public write access.

Odp: Baza Lotnicza Małaszewicze 1936 - 1952 12 years 8 months ago #1296

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
Będąc przejazdem w Małaszewiczach wstąpiłem na teren aby zrobić kilka fotek i sprawdzić czy nie zniwelowali terenu. Wszystko bardziej zarosło od czasu kiedy tam ostatni raz byłem dodatkowo poruszanie utrudnia karczowisko.
P7310050.JPG


P7310055.JPG


P7310058.JPG

Ale zbiornik Paliwa jest na swoim miejscu, drugiego już nie miałem czasu szukać, tak jak pisałem wcześniej znajduje się on na prawo od bramy, pozostałe ruiny parę metrów dalej i trochę bliżej ulicy.
P7310073.JPG


P7310082.JPG
Last Edit: 12 years 8 months ago by aloszak.
The administrator has disabled public write access.

Odp: Baza Lotnicza Małaszewicze 1936 - 1952 12 years 8 months ago #1300

  • Mariusz
  • Mariusz's Avatar
  • OFFLINE
  • Specjalista
  • Posts: 86
  • Thank you received: 23
  • Karma: 3
Na YoyTube znalazłem film Luftwaffe z kampanii na Polskę w 1939 roku. Są w nim fragmenty ujęć z lotniska w Małaszewiczach (chociaż w komentarzu wymieniony jest Brest Litowsk).
Link
Last Edit: 12 years 8 months ago by Mariusz.
The administrator has disabled public write access.

Odp: Baza Lotnicza Małaszewicze 1936 - 1952 12 years 8 months ago #1301

  • Lvpvs
  • Lvpvs's Avatar
  • OFFLINE
  • Specjalista
  • Posts: 51
  • Karma: 0
To kronika pt. Bilder von Einsatz der Luftwaffe im Polenfeldzur i podzielona jest na dwie części tu można ją pobrać:
depositfiles.com/files/dvuuohcuo
turbobit.net/cw5en1a58ee8.html
I żeby nie być gołosłownym fragment fotki na którym niemcy używają nazwy Flugplatz Terespol.
FlugT.JPG
The administrator has disabled public write access.

Odp: Baza Lotnicza Małaszewicze 1936 - 1952 12 years 6 months ago #1367

  • Mariusz
  • Mariusz's Avatar
  • OFFLINE
  • Specjalista
  • Posts: 86
  • Thank you received: 23
  • Karma: 3
Na jednej ze stron znalazłem zdjęcie pochodzące z czasopisma Air Magazine przedstawiające francuski samolot w hangarze w Małaszewiczach
malaszewicze_simoun.jpg

oraz tłumaczenie na język polski.
Snap46.jpg
Last Edit: 12 years 6 months ago by Mariusz.
The administrator has disabled public write access.

Odp: Baza Lotnicza Małaszewicze 1936 - 1952 12 years 6 months ago #1372

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
Zdjęć z tym Caudronem C-635 z Małaszewicz jest więcej, obok stoi o ile się nie mylę Potez XXV. Zdjęcie przypuszczalnie zostało zrobione podczas przygotowań do kręcenia filmu, bo następne ujęcia to już wraki wyciągnięte przed hangar. Potem poszukam w swojej kolekcji to wstawię wam.
The administrator has disabled public write access.

Odp: Baza Lotnicza Małaszewicze 1936 - 1952 12 years 6 months ago #1375

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
wyciągnięty z hangaru Potez który stał obok C-635
2PotezXXvMALASZEWIC.jpg

A tu już wraz z szczątkami innych samolotów Caudronem C-635 zaznaczyłem go w kółeczku czerwonym,(wśród dużej ilości ogonów od Łosi) na tym zdjęciu jest kawałek ogona od Łosia z numerem bocznym " 5 ", dlaczego sądzę, że wraki były wykorzystane do filmu propagandowego.

3MALASZEWICZE1.jpg

a tu ten sam Łoś z 5 na lotnisku
PZL-37otymrazemegzemplarzznumeremtaktycznym5.jpg
Last Edit: 12 years 6 months ago by aloszak.
The administrator has disabled public write access.

Odp: Baza Lotnicza Małaszewicze 1936 - 1952 12 years 6 months ago #1376

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
I jeszcze dwa inne ujęcia tego samego hangaru Potez stoi na samym końcu przed hangarem, na pierwszym planie silnik od Łosia.
5MALASZEWICZE202.jpg

a tu na tym samym silniku siedzi zdobywca Podlasia, jak widać buchnął już kołpak na pamiątkę
6MALASZEWICZE.jpg


W innym czasie dorzucę jeszcze kilka fotek jak brzydko bawią się niemiaszki z naszymi samolotami w Małaszewiczach
Last Edit: 12 years 6 months ago by aloszak.
The administrator has disabled public write access.

Odp: Baza Lotnicza Małaszewicze 1936 - 1952 12 years 6 months ago #1378

  • Lvpvs
  • Lvpvs's Avatar
  • OFFLINE
  • Specjalista
  • Posts: 51
  • Karma: 0
dodatkowo 3 fotki z owym Potezem.

211.JPG


na następnej jest na wpół wystający z hangaru i tu ciekawostka dwa Łosie pod rząd mają numer "3" tyle
że jeden to typ A a drugi B
6451MALASZEWICZE2maasze.jpg

i trzecia, wystające skrzydła po prawej i lewej stronie zdjęcia.
FotopolnischesFlugzeugPZL37LosTerespolPolen1940.jpg

P.S. fotka z roku 1940 co pozwala na datowanie fotek Aloszaka ;)
Last Edit: 12 years 6 months ago by Lvpvs.
The administrator has disabled public write access.

Odp: Baza Lotnicza Małaszewicze 1936 - 1952 12 years 5 months ago #1401

Bardzo ciekawe forum, osobiście przymierzam się do pisania magisterki na temat II wś w okolicach Małaszewicz. Jestem ciekaw, czy istnieją gdzieś jakieś plany lotniska z czasów kiedy je budowano. I czy ktoś może wie jakie jednostki Luftwaffe stacjonowały na tym lotnisku w czasie II wś ? Duże skupisko było w Białej Podlaskiej, ale ponoć lotnisko w Małaszewiczach było wykorzystywane w operacji Barbarossa. Zaciekawiły mnie te obiekty w pobliżu ujęcia wody, trzeba będzie się tam wybrać, póki jeszcze nie spadł śnieg B)
A to takie foto z eksploracji terenu po dawnym lotnisku:
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.098 seconds

baner laplander