Warning: Declaration of JParameter::loadSetupFile($path) should be compatible with JRegistry::loadSetupFile() in /libraries/joomla/html/parameter.php on line 388

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/joomla/application/application.php on line 481
Twierdza.org - Forum :: Topic: Baza Lotnicza Małaszewicze 1936 - 1952 (6/8)

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /modules/mod_menu/helper.php on line 85

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /libraries/kunena/menu/helper.php on line 84

Warning: preg_replace_callback(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 18 in /components/com_kunena/views/common/view.html.php on line 309

Warning: Attempt to modify property 'Array' of non-object in /libraries/joomla/registry/registry.php on line 342

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /libraries/kunena/external/nbbc/nbbc.php on line 214

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /libraries/kunena/external/nbbc/nbbc.php on line 226

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /libraries/kunena/external/nbbc/nbbc.php on line 230
Historia z twierdzą w tle. Ślady wydarzeń historycznych, komentarze, ciekawostki oraz to co nie wyjaśnione - zagadki i tajemnice...

TOPIC: Baza Lotnicza Małaszewicze 1936 - 1952

Odp: Baza Lotnicza Małaszewicze 1936 - 1952 11 years 11 months ago #1720

  • robertox
  • robertox's Avatar
  • OFFLINE
  • Ekspert
  • Posts: 110
  • Thank you received: 10
  • Karma: 2
Witam ! Pragnę donieść że swoje pomysły zaczynam wcielać w życie , muszę powiedzieć że przeprowadziłem pewne rozmowy jeśli chodzi o upamiętnienie bazy ale to tak na razie żeby nie zapeszać .Cieszy mnie fakt że są ludzie którym historia regionu jest bliska może coś się z tego urodzi . Zależy to od wielu czynników ale jak się rodziliśmy kto powiedział ze będzie łatwo :laugh:
The administrator has disabled public write access.

Odp: Baza Lotnicza Małaszewicze 1936 - 1952 11 years 11 months ago #1729

  • Mariusz
  • Mariusz's Avatar
  • OFFLINE
  • Specjalista
  • Posts: 86
  • Thank you received: 23
  • Karma: 3
Zgodnie z obietnicą przesyłam kilka fotek z lotniska. Zdjęcia były robione przez znajomego i nie "na zamówienie" ale i tak sporo widać.
P1050511.jpg


P1050514.jpg


P1050525.jpg


P1050565.jpg


P1050575.jpg
Last Edit: 11 years 11 months ago by Mariusz.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: admin, aloszak

Odp: Baza Lotnicza Małaszewicze 1936 - 1952 11 years 11 months ago #1735

  • robertox
  • robertox's Avatar
  • OFFLINE
  • Ekspert
  • Posts: 110
  • Thank you received: 10
  • Karma: 2
Dzięki Mariusz za fotki choć ostatnio musiałem tłumaczyć dla czego te bomby tak równiutko ten pas zorały bo już były opowieści że saperzy takie ładunki tam wysadzali a wszystko to taka prawda jak z tym zakopanym łosiem . A tak ogólnie to zbieraj materiały bo sprawa jest bliska rozwiązania i wiesz w tedy jak znalazł , i daleko nie będziesz miał . Zostaje osoba najważniejsza do decyzji ale ale może , i w Małaszkach prócz kamyka morze cóś więcej będzie bo w Kobylanach w prochowni to ponoć pasiaki zapaś nice i kolorowe spódnice ważne ale pasować to tam będzie jak pięść do nosa :laugh: Ale jeśli stare jest nie ważne tylko liczy się nowe to i tak przełom ;) A przed prochownią między tym murem berlińskim to ja zaproponuję takiego wielkiego ogórasa z betonu a co niech przyjezdne wiedzo z czego region słynie nie :laugh:
The administrator has disabled public write access.

Odp: Baza Lotnicza Małaszewicze 1936 - 1952 11 years 11 months ago #1738

  • robertox
  • robertox's Avatar
  • OFFLINE
  • Ekspert
  • Posts: 110
  • Thank you received: 10
  • Karma: 2
a teraz śmiertelnie poważnie ! Mariusz analizowałem zdjęcie które wcześniej zamieściłeś te stare i wiesz porównałem z Mapkami na gogle . prawie od bazy Trasy jest pasmo ziemi w terenie tego nie widać ale z góry . Myślę ze jest to droga ewakuacyjna samolotów w czasie bombardowania prowadząca prawie pod sam terminal na Zabożu , jest widoczna mimo prowadzonych tam prac i zalesień . kawałek z niej widać na twoim zdjęciu . Na bank była utwardzona z wymianą gruntu włącznie dość szeroka , mógł to być zapasowy awaryjny pas startowy z bocznymi miejscami postojowymi . Popatrzcie sami mapki z gogle nie mogłem skopiować ale jest naprawdę widoczna . Starsi mieszkańcy Wólki Dobryńskiej określali ją jako pas startowy . Intryg€je mnie jeszcze jedna rzecz wspomnienia w których jest mowa o lotnisku bądź pasie startowym w Zalesiu Patrzyłem w różne strony najbardziej prawdopodobne miejsce jest zaraz za zajazdem pod lasem w kierunku na lACHÓWKĘ MAŁĄ intrygujące miejsce w kierunku na Dobryń sami popatrzcie oceńcie
The administrator has disabled public write access.

Odp: Baza Lotnicza Małaszewicze 1936 - 1952 11 years 11 months ago #1740

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
robertox czy o tym mówisz?


satmaasze.jpg
The administrator has disabled public write access.

Odp: Baza Lotnicza Małaszewicze 1936 - 1952 11 years 11 months ago #1743

  • robertox
  • robertox's Avatar
  • OFFLINE
  • Ekspert
  • Posts: 110
  • Thank you received: 10
  • Karma: 2
Dokładnie tak poza tym zwróć uwagę na obszar w okolicy zalesia lachówwki dobrynia zaczynajac od zajazdu pod lasem
The administrator has disabled public write access.

Odp: Baza Lotnicza Małaszewicze 1936 - 1952 11 years 11 months ago #1745

  • Mariusz
  • Mariusz's Avatar
  • OFFLINE
  • Specjalista
  • Posts: 86
  • Thank you received: 23
  • Karma: 3
Muszę was rozczarować gdyż wiedziałem co na tym zdjęciu oznaczają te pasy. Są to wycięte pasy lasu pod liniami wysokiego napięcia. Na Wólce znajduje się rozdzielnia do której zbiegają się i odchodzą linie wysokiego napięcia.
Snap60.jpg

image002.jpg

image004.jpg

image007.jpg

image010.jpg
The administrator has disabled public write access.

Odp: Baza Lotnicza Małaszewicze 1936 - 1952 11 years 11 months ago #1748

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
:) ja również wiedziałem i nie jestem zmartwiony.
3.jpg
The administrator has disabled public write access.

Odp: Baza Lotnicza Małaszewicze 1936 - 1952 11 years 11 months ago #1749

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
Ale robertox dobrze kombinuje z tą drogą ewakuacyjną (ja bym to nazwał drogą kołowania), tylko szuka tego w złym kierunku i za daleko od lotniska. ;) poszukaj robertox na wschodnich krańcach lotniska może coś wypatrzysz.
P6190195.JPG
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: robertox

Odp: Baza Lotnicza Małaszewicze 1936 - 1952 11 years 10 months ago #1753

  • robertox
  • robertox's Avatar
  • OFFLINE
  • Ekspert
  • Posts: 110
  • Thank you received: 10
  • Karma: 2
dzięki ci za przybliżenie tematu doceniam co robisz ale ja czasami wolę się zapytać dwa razy pokazałeś tu słupki tak do rozdzielni i fajnie , tylko zauważ jedną sprawę tak od początku gdzie skręcają te słupki (napowietrzna linia energetyczna ) jest tam mała pozostałość wcześniej pisałem o kocich łbach , dawno temu na placyku stał piec do wyżarzania drutów dla pkp . pozostałość istnieje jak poprowadzisz linię prostą przedłużysz szlak to gdzie się znajdziesz ? Nie pierwszy raz buduje się coś na czymś co wcześniej istniało w tym kontekście to rozpatrywałem podpierając się wspomnieniami, istnieją polne drogi i istniały przed zalesieniem teren rolniczy , co pewnie widzisz przecinki które wykonuje energetyka też widoczne tylko nie tak dawno o czymś pisałeś ty ja wielu innych wykorzystujemy technikę do takich celów zapytam w prost jak szukasz linii okopów na polach uprawnych ? Jestem uboższy w wiedzę bo na bank nie posiadam materiałów które masz ale temat można poddać dyskusji . Jeśli powiesz ze się nie znam lub nie mam wiedzy na ten temat, mylę się wcale się nie obrażę . Traktuję to tak jeśli się od ciebie czegoś dowiem nauczę będę się cieszył :) Człek uczy się całe życie ale durnym umiera ! :laugh: A oczywiście będę szukał wszystko co powiesz wezmę pod uwagę co nie oznacza że zrobię , cały czas podkreślam w tej innej sprawie faktów wiedzy dyskusji nigdy dość i jeden tu nic nie zdziała jak nad czymś się zastanawiam mówię to ,myślę ze nie mówię tu o głupotach jak się z tego pośmiejemy też fajnie :laugh: Nawiasem mówiąc fotki fajne ja tak nie potrafię !!!a jeszcze jak ten mój durny pomysł wypali to liczę na ciebie i na pozostałych !
Last Edit: 11 years 10 months ago by robertox.
The administrator has disabled public write access.

Odp: Baza Lotnicza Małaszewicze 1936 - 1952 11 years 10 months ago #1755

  • aloszak
  • aloszak's Avatar
  • OFFLINE
  • Profesjonalista
  • Posts: 869
  • Thank you received: 72
  • Karma: 8
Robertox nie dajesz za wygraną z jednej strony to dobrze, bo przy takich poszukiwaniach potrzebny jest upór i wytrwałość. Czasami miejscowe legendy zdarzają się potwierdzać, ale czasami też bywa tak, że ta legenda powstała na zasadzie jedna baba drugiej powiedziała bo od trzeciej coś usłyszała. Mówisz technika owszem pomocna jest, ale najbardziej pomocne są stare mapy. Nie wiem na pewno jak to wyglądało w 1939 roku, ale za Niemca nie mogła to być droga ewakuacyjna dla samolotów z jednej prostej przyczyny musiałaby ona przecinać tory kolejowe. Pomiędzy tym szerokim pasem, który Cię tak zainteresował, a lotniskiem biegły tory kolejowe, jeżeli spojrzysz na zdjęcie satelitarne tak po skosie od tego Twojego pasa w kierunku południowo wschodnim zobaczysz w lesie wąską białą przecinkę ( na wschód od niej jest obecnie kopalnia piachu). W pobliżu tych torów znajdowało się kilkanaście hitlerowskich baraków mieszkalnych dla wojska, biura, garaże itp. Byłem tam w tym roku nasyp kolejowy jest widoczny, ale tereny wkoło zryte przez poszukiwaczy jak przez stado dzików obraz nędzy i rozpaczy brak słów na temat takich poszukiwaczy cisną się na usta mi najgorsze słowa więc lepiej skończę na ten temat. Teraz rozważam czy mógłby to być zapasowy pas startowy niepołączony z lotniskiem w Małaszewiczach teoretycznie tak, ale taki pas zbudowałby idiota. Zapytasz oczywiście czemu? Wyobraź sobie wyprawę bombową lecącą ze wschodu Czyli rosyjskie samoloty, bo Małaszewicze to baza do walki z Rosjanami, zarówno za czasów polski jak i Niemców. Wyprawa nadlatuje z kierunku wschodniego z zadaniem zbombardowania pasa startowego, ale z wysokości powiedzmy 1000 metrów widzi w linii prostej drugie lotnisko, wyobrażasz sobie szczęśliwe miny ruskich jak zacierają rączki i mówią zamiast jednego lotniska zrąbiemy im dwa.
Następna sprawa, to nie pasuje mi kierunek pasa startowego Polak i Niemiec by tak go nie zbudował. Ale jeżeli założymy, że masz rację i istotnie jest to pozostałość po pasie startowym to Ci powiem, że został on zbudowany przez Rosjan, czyli musiało to nastąpić pod koniec wojny i teoretycznie było uzasadnione, ponieważ Małaszewicze były zniszczone przez cofających się Niemców.
Tak więc robertox decyzja należy do Ciebie jeżeli uważasz, że masz rację, a my się mylimy szukaj śladów w terenie, świadków, pozostałości po pasie startowym, w literaturze itp. A jak coś znajdziesz daj znać.
The administrator has disabled public write access.

Odp: Baza Lotnicza Małaszewicze 1936 - 1952 11 years 10 months ago #1759

  • robertox
  • robertox's Avatar
  • OFFLINE
  • Ekspert
  • Posts: 110
  • Thank you received: 10
  • Karma: 2
Tak to jest z tymi podaniami ludowymi . W tym wątku piszemy i przypuszczamy Wiem ze Polacy i Niemcy tak nie budowali , Rosjanie tak za bardzo nie mogli korzystać z lotniska po wojnie mieli zryte pasy startowe za bardzo im się nie chciało odbudowywać tego co było kiedyś ze względu na doktrynę jak słusznie zauważasz. Powstanie rozdzielni datuję też na ten okres właśnie tak do 50r . Betonowe płyty z starych pasów były używane do odbudowy E30 oraz rozbudowy bazy PKP Pamiętam iż chyba nawt do lat 80 vi za vi ocalałego hangaru (stara szopa) były drewniane baraki nazywane Pawiakiem ponoś mieszkali tam więźniowie budujący suchy port ale jak wiemy z doświadczenia to i mogli pracować też na rzecz sojuszników. Nie znalazłem zbyt wielu materiałów o stacjonowaniu Rosjan w Małaszewiczach ale morze coś wypłynie . Pamiętaj nie upieram się przy swoim przyjmuję rzeczowe argumenty lub poddaję coś waszej ocenie . A ze jestem uparty nie tylko w tym to też wiem czasami się wstydzę czasami nie . Pisałem o tych naszych lokalnych poszukiwaczach teraz wiesz ze czasami wolę pisać na priv. niż na forum . Info o wysadzeniu magazynów niemieckich zadziałało jak magnes . A zryć i zostawić to wszyscy potrafią , czytają nasze i inne fora ale tylko po to by coś namierzyć rozwalić i na ALLegro bo wykrywka musi się zwrócić, ja jej nie mam do tej pory a żyje. Ale jest tu też i dobre info Leśnik postarał się o kamerki takie bezprzewodowe małe jak połażą pokopią i ich nagrają to będzie bek bo lasy państwowe mają bardzo dobrych prawników , oj kopania będzie za mandaciki żeby to odrobić . i zniszczenia w uprawach pokryć a słono liczą parę tysi .Ale jeśli mamusia nie kazała ścielić po sobie łóżeczka i posprzątać to tego nie będzie robił bo las i niczyje WYKOP ZASYP PO SOBIE nie mam nic przeciw . Nie zmienimy świata ale trzeba o tym mówić .
The administrator has disabled public write access.

Odp: Baza Lotnicza Małaszewicze 1936 - 1952 11 years 10 months ago #1760

  • maxim
  • maxim's Avatar
  • OFFLINE
  • Specjalista
  • Posts: 69
  • Thank you received: 2
  • Karma: 0
robertox ,bardzo dobże prawisz , jestem za montoaniem kamer w lasach i waleniem mandatów takich po kilka tysięcy zł . Może wkońcu prostak jeden z drugim nauczy sie zakopywać po sobie dołki.
Last Edit: 11 years 10 months ago by maxim.
The administrator has disabled public write access.

Odp: Baza Lotnicza Małaszewicze 1936 - 1952 11 years 10 months ago #1761

  • robertox
  • robertox's Avatar
  • OFFLINE
  • Ekspert
  • Posts: 110
  • Thank you received: 10
  • Karma: 2
Tu akurat panowie z Piszczaca i Chotyłowa zrobili sobie dodatkowe źródło dochodów a są to złomiarze pospolici tyle ze z wykrywkami Bo jeśli się nie ma pojęcia co się wykopuje oddaje na złom to sory ale to nie wiem jak nazwać , i co wzięliście panowie za chłodnicę samolotu 2tysie a powiem wam ze była warta trzy razy tle to po raz skoro kopiecie to zasypujcie po sobie skoro się nie znacie a złom jest ważniejszy to polecam wam się uczyć bo kopiecie po terenach gdzie leży to i owo w ziemi i kuku sobie i innym zrobicie tam gdzie zrobiliście największy bałagan kiedyś odkopano miny przeciwpiechotne wredne bo słaba wykrywka zasygnalizuje ze jest ale jak pokopiecie to święty Piotr popłacze się ze śmiechu .A tak jak powiedziałem Leśnik swoje zrobi , a w środowisku też są ludzie którzy widzą co robicie jaką opinie wystawiacie pozostałym . A tak uciekajcie jak kogoś zobaczycie gorzej jak ktoś was widzi a wy jego nie bo w oczach złom i złotówki przeskakują a komórki istnieją i nr są znane . Bezrobotni bez prawa do zasiłku ale to nie upoważnia was do takich metod działania . Wiem że czytacie naśmiewacie się dla tego to piszę ale przysłowia są modrością narodu . zanim skorzystacie z wiedzy którą tu koledzy bezinteresownie przekazują pokopcie w bibliotekach , zanim wyniesiesz coś na złom zastanów się czy warto . Dziś w W-wie bodaj na Bemowie ktoś przyniósł pocisk następny mądry potraktował go palnikiem a w szpitalu leży osoba która akurat tam przechodziła . To nie są dołki to jamy lub doły , śmiecie które kiedyś zakopywano porozwalane , co mam powiedzieć leśnikowi który nad każda sadzonką się użala ze co ja też tam po złom poszedłem nie dziwię się mu ze jest w.....iony. na wszystkich ludzie z małaszek też nie myślą , ok wójt wam podniósł opłaty za śmiecie daje jakieś worki jeździ ten eko bug to odżałujcie te parę groszy jedna perła mniej ale nie do lasu bo co bo tak inni kiedyś robili to efekty mamy trawa ok ale nie plastiki i inne .
Last Edit: 11 years 10 months ago by robertox.
The administrator has disabled public write access.

Odp: Baza Lotnicza Małaszewicze 1936 - 1952 11 years 10 months ago #1765

  • maxim
  • maxim's Avatar
  • OFFLINE
  • Specjalista
  • Posts: 69
  • Thank you received: 2
  • Karma: 0
extra panwie extra podciągniemy to pod rozkopywanie stanowiska i przywlszczenie mienia, paserstwo no bo waszym zdaniem złom a tak naprawde to kawalek historii konserwator bendzie sie cieszył ze jest komu ddoklepać jeszcze inne rozkopy w waszym otoczeniu. doklepiemy rozkopywanie i niszzenie ściółki . wienc powodzenia
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: robertox
Time to create page: 0.070 seconds

baner laplander